Klub Turystyczny
"Puszcza Zielonka"
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę"
św. Augustyn
W skwarze pustyni i mrozach Bajkału…
- relacja ze spotkania z uczestniczkami wyprawy do Mongolii i nad Bajkał
  
           Jest zima 1941 roku. Z sowieckiego łagru pod Jakuckiem wydostaje się grupa siedmiu straceńców. Prowadzeni przez polskiego oficera – Witolda Glińskiego – uciekinierzy przedzierają się przez Syberię, Mongolię, pustynię Gobi, Tybet oraz Himalaje i po wielu miesiącach morderczego marszu docierają do Kalkuty w Indiach. Tym samym dokonują jednej z najbardziej niewiarygodnych ucieczek w dziejach ludzkości.

Spotkanie z Anną Grebieniow i Xenią Starzyńską przypomniało mi ten film…Nomen omen dziewczyny wybrały Pustynię Gobi i Bajkał jako teren dla swojego technicznego „eksperymentu” – podróży… żaglowozami.

 Historia ucieczki Glińskiego i jego towarzyszy została opisana już w latach 50. XX w. w książce Długi marsz pióra Sławomira Rawicza. Wydana w Wielkiej Brytanii powieść wkrótce stała się absolutnym bestsellerem, opublikowanym w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy i przetłumaczonym na kilkanaście języków. Mówi się, że był to największy sukces wydawniczy od czasów Sienkiewicza.

Pierwszy etap eksperymentu – żeglowanie po Pustyni Gobi Ania opisała w swojej książce „Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi”. Co było inspiracją dla tej wyprawy? We wrześniu 1978 r trzej polscy żeglarze pokonali ponad 800 km trudnych terenów pustyni Gobi dwoma żaglowozami. Podobnych wyczynów dokonali w latach 70-tych Francuzi na Saharze i Rosjanie w Iranie. Kolejnym krokiem Ani był rekonesans na zmrożonym do szpiku… kości (czyich?) Bajkale. Czy da się powtórzyć przygodę z żaglowozami, tym razem w zimowych warunkach?

W kwietniu 2011 roku na ekrany polskich kin wszedł film Niepokonani (The Way Back) w reżyserii Petera Weira inspirowany właśnie historią Długiego marszu.

Czy kolejne wyprawy Ani i jej przyjaciół staną się kanwą dla filmu?

Więcej o wyprawie na: www.mongolia.info.pl