Klub Turystyczny
"Puszcza Zielonka"
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę"
św. Augustyn

Nowe Miasto
 
W sobotę, 20 kwietnia 2013 roku odbyła się pierwsza, naprawdę wiosenna wyprawa naszego Klubu. Celem były ścieżki NW w okolicach Nowego Miasta nad Wartą.
 
Spotkaliśmy się w centrum miasteczka, przy pompie. Pierwsze chwile spędziliśmy w towarzystwie lokalnego regionalisty Pana Czarnego. Opowiedział nam nieco o historii miasta a następnie powędrowaliśmy na zwiedzanie zabytkowego kościoła p.w. Świętej Trójcy.
 
Po dawce wiadomości krajoznawczych przejechaliśmy na parking przy placu zabaw. Stamtąd rozpoczęliśmy spacer pod kierunkiem pana Wojtka ścieżką NW o wdzięcznej nazwie „Pod krzywą sosną”. Trasa prowadzi wzdłuż Warty, przechodzi pod trasą 11 (Poznań – Bytom), koło starego mostu, przy Barze Pod Sosną. Malowniczo prowadzi brzegiem Warty, później przez piękny las. Mimo paru rozlewisk, udało nam się dotrzeć suchą nogą  po około 7 km z powrotem na plac zabaw.
 
Tak zakończyła się pierwsza część wyprawy.

W części drugiej panowała duża dowolność: niektórzy zostali na placu zabaw, niektórzy pojechali do Hermanowa do Folwarku Konnego, a najbardziej wytrwali postanowili dalej wędrować.
Grupa licząca zawartość 6 samochodów przejechała na parking w miejscowości Wolica Kozia i wyruszyła na trasę NW „Kozia”.

 
Chociaż zmęczenie dawało się niektórym we znaki to chyba nikt nie żałował…. Pogoda zmieniła się w prawdziwie wiosenną, cały czas towarzyszyło nam grzejące mocno słońce. Trasa okazała się wyjątkowo ciekawa. Prowadziła przez zróżnicowane, piękne okolice – lasy, pola oraz fragment malowniczego Rezerwatu Przyrody Dębno nad Wartą. Po około 6 km wróciliśmy na miejsce parkingowe by indywidualnie kontynuować sobotni wypoczynek.

Niestety na ostatniej trasie z przykrością zauważyliśmy sporo zdewastowanych oznakowań ścieżki NW – miejmy nadzieję, że zostaną one usunięte a wandale może się zastanowią nad swoim postępowaniem.
M.B.

 Przewodnikiem po Nowym Mieście był nam p. Czarny - fot. R. Wachowiak

 
Na trasie "Pod krzywą sosną" - fot. M. Bensadi