Klub Turystyczny
"Puszcza Zielonka"
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę"
św. Augustyn

Oborniki na bis!
 
 
Bagno Chlebowo było bardzo ciekawym odkryciem. Miało być lodowo - było lekko wilgotno. Całość przeszliśmy bardzo sprawnie, ponieważ przy wolniejszym ruchu nóg mogły one utknąć w błotnistej ścieżce. Jednak wszyscy się sprawili. Była okazja, aby przejść się groblą wśród stawów rybnych czy też zobaczyć wyniki prac bobrów, budzącą się wiosnę i przyrodę w jej jeszcze lekko zimowej szacie.
 
Na dokładkę przeszliśmy trasę nieco dłuższą, bo 8-kilometrową. Na początku leśnymi duktami doszliśmy do okolic Dąbrówki Ludomskiej. Następnie rozpoczęły się meandry rzeki Flinty - urokliwe, tajemnicze i zachęcające do spłynięcia tą rzeką.
 
 
 
 
 
 
A oto kilka słów z internetu o Rezerwacie Bagno Chlebowo.
 
Rezerwat Bagno Chlebowo - teren ten jest największym torfowiskiem wysokim na terenie Wielkopolski, silnie wyeksploatowanym poprzez wydobywanie torfu. Powstał w wyniku zatamowania odpływu wód polodowcowych przez wydmy nawiane od strony południowej. Rezerwat zajmuje jedynie niewielką, środkową częśćobszaru - nieckowate zagłębienie wypełnione torfiankami, przy czym centralna część kompleksu to martwe torfowisko wysokie. Całość otaczają wydmy (m.in. Orle i Krzywe Góry), zarośla, łąki, pola uprawne i lasy - bory sosnowe z wrzosowiskami i murawami napiaskowymi. Na terenie rezerwatu i w okolicy wyodrębniono 45 typów zbiorowisk roślinnych (19 z nich jest zagrożonych w skali regionu).
 
 
W.O.