Klub Turystyczny
"Puszcza Zielonka"
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę"
św. Augustyn

Sulęcińska Szwajcaria
 
„Trudną” przeszłość miało niejedno miasto w Polsce. Sulęcin jest jednym z nich. Do 1945 r. był miastem niemieckim. Wysiedlenie Niemców i zasiedlenie miasta repatriantami nie mogło odbyć się bez bólu. Dzisiaj wspomnienia te zdaje się tuszować Fontanna Dobrosąsiedztwa, ale w samym mieście mieszka tylko kilku Niemców, reszta przyjeżdża tutaj wyłącznie „w gości”. Paradoksalnie, największych zniszczeń dopuściła się Armia Radziecka, wyzwalając miasto w 1945 r. Kradła, niszczyła i szła na Berlin. A po zabytkach miasta pozostały tylko fotografie, które można zobaczyć w Centrum Współpracy Polsko – Niemieckiej, d. Zamku Joannitów.

Braki w elegancji miasta tuszuje okazała przyrodniczo okolica. Istna Szwajcaria! Która to już w Polsce? Morenowe Wzgórza, poprzecinane jarami i wąwozami potrafią uczynić ze spaceru ostry trening o charakterze wysokogórskim – zwłaszcza jeśli idzie się skrajem „przepaści”. Widoki i warunki takie serwuje Uroczysko Lubniewsko, w okolicach Żubrowa najłatwiej dostępne i zachęcające. A jezioro o tej samej nazwie jest miłym epizodem wypoczynkowym na trasie. Czerwony Potok uroczo szemrze i dodaje atrakcyjności podczas marszu… Jak w górach, prawda?

W drodze do kolejnej atrakcji, warto zajrzeć do Łagowa – też o proweniencji joannickiej. Tutaj, w atmosferze letniskowej trudno oderwać wzrok od rozkosznej tonii jezior, które zdominowały panoramę miasteczka. A widok z wieży zamkowej jest symfonią dla oczu…

Docierając do Lubrzy (już poza terenem „Szwajcarii”), należy nastawić się na przygodę z nie bylejaką rzeką – Paklicą. Z pewnością wielu wodniaków to potwierdzi, że jest ona niezwykle urozmaicona i  dostarczy szerokiego wachlarza wyzwań dla kajakarzy. A jeśli jeszcze ktoś nie da rady upchnąć canoe pod zwalonym pniem i sam na nim zawiśnie… Dodatkowa „sensacja” urozmaici spływ i uczyni go niezapomnianym.

A hoj przygodo, do następnego razu…

PO
 
Gołębiarka - symbol Sulęcina
 
Główna arteria miasta - T. Kościuszko
 
Przy Fontannie Dobrosąsiedztwa
 
Promenda nad Postomią
 
Nad Jeziorem Lubniewsko
 
Odprawa przed wodowaniem na Paklicy
 
Paklica - postój pod autostradą